Bezdružice poctily slavného šlechtice
     Obyvatelé si slavností připomněli osobnost hudebníka a spisovatele Kryštofa Haranta.

Potomci Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic se v sobotu sešli v rámci tradičních Bezdružických slavností. Do místa, kde žil tento šlechtic, hudebník a spisovatel, se sjeli z různých míst.


foto 1Bezdružice - Z Hofu v Německu přijel Ernst Harandt s manželkou, potomek větve Harantů, kteří po bitvě na Bílé hoře odmítli přestoupit na katolickou víru a odešli právě z Čech do Bavorska.

„Když jsem se o této emigraci dozvěděla, vydala jsem se do Hofu, abych se přesvědčila, zda tu rod skutečně žil. Nejprve jsem hledala na hřbitově, ale nikoho se jménem Harant jsem tam nenašla. Pak mě napadlo podívat se do telefonního seznamu a našla jsem tam podobné jméno Harandt. Byla jsem velice ráda, když jsem zjistila, že se skutečně jedná o potomka našeho rodu a jméno se změnilo je kvůli lepší výslovnosti,“ vypravuje Danuše Pretschnerová, rozená Harantová. Větev rodu, ke které patří, pochází z obce Zuklína u Klenové na Klatovsku (sic). Jejího otce Bohumíra Haranta zavál osud nejprve do Vimperka a pak do Písku, kde dodnes paní Danuše s rodinou žije.

Její sestřenice Věra Hozáková, která je dcerou Karla Haranta, bydlí v Náchodě. Také její rodina sem přišla z Klatovska. „Ve 30. letech minulého století si otec hledal Práci. Na inzerát si foto 2našel místo účetního v Náchodě. Od té doby tam bydlíme,“ vysvětlila paní Hozáková. O historii svého rodu se začala zajímat už jako žákyně. „Učitelé mi tehdy z legrace říkali Harantova z Polžic a Bezdružic. Chtěla jsem zjistit, zda byl tento slavný člověk skutečně mým předkem. Navíc jsem vyrůstala v době okupace a vlastenectví tehdy patřilo k našemu životu," vypravuje paní Věra, profesí učitelka historie. Obě sestřenice se už několik let snaží sestavit rodokmen.

„Mezníkem je pro nás polovina 18. století, teprve v té době totiž Marie Terezie nařídila povinnou registraci rodných listů. Další pátrání by pro nás bylo finančně hodně náročné,“ přiznává Věra Hozáková. 

Český Šlechtic, hudebník a spisovatel Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic se narodil v roce 1564. Pro účast v českém stavovském povstání byl popraven na pražském Staroměstském náměstí 21. června 1621.

(MF Dnes, Iva Hosmanová)


foto 1 - Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564-1621), rytina od Aegidia Sadelera (zdroj Wikipedie)
foto 2 - Titulní strana Harantovy knihy „Putowánj aneb Cesta z Králowstwj Cžeského do Města Benátek: Odtud po Moři do Země Swaté země Jůdské a dále do Egypta a welikého Města Kairu Potom na Horu Oreb, Synai a swaté Panny Kateřiny, w pusté Arabij ležjcý“. (foto Národní knihovna)
foto 3 - Celkový pohled na vesničku Zuklín. Uprostřed čp. 7, od nepaměti se zde říká „U Harantů“. (foto www.podhuri-sumavy.cz)

foto 3

 

 

 
TOPlist