STRAŠÍN:  Zvonokosy vyprodaly kulturák (21. 9. 2008)
foto Spolek divadelních ochotníků KOLÁR, o.s.
Devět měsíců zkoušek, výroby kulis a šití kostýmů mají za sebou herci ze spolku divadelních ochotníků Kolár ve Strašíně na Sušicku. Ti o víkendu uvedli svoji novou divadelní premiéru hry Jiřího Flíčka, Petra Markova a Jindřicha Brabce Zvonokosy.

„Výběr hry nebyl pro náš soubor jednoduchý. S vědomím, že máme kvalitní a náročné publikum, jsme vybrali právě hru Zvonokosy. Kdybyste děj tohoto příběhu, který byl napsaný v roce 1934 a odehrává se v roce 1923, chtěli přenést do dnešní doby, stačilo by ho pouze mírně pozměnit,“ říká principál a režisér Stanislav Šmucr.

Hra se zpěvy a hudbou se divákům líbila. Hlavní zápletkou tohoto skandálního, avšak humorného dílka je postavení pisoáru v centru městečka. Nejedná se ale o nahodilou věc. Pisoár je totiž strategicky zvolený tah v předvolebním období. Po celou dobu své existence však pisoár vyvolává i veřejné pohoršení. Stavba obecního záchodku dokonce rozeštvává celé městečko na dva nesmiřitelné tábory, na Záchodobijce a na Záchodomilce. Všechno ale nakonec dobře dopadne, až na bláznivého Vincka.

foto Spolek divadelních ochotníků KOLÁR, o.s.

Herci vyprodali sál strašínského kulturního domu hned dvakrát. Sálem zněl nejen potlesk, salvy smíchu ale mnohým divákům tekly i slzičky dojetí.

„Byl problém dát dohromady zhruba 38 herců a hereček, přesto všichni dokázali, že je divadlo baví a že mu jsou všichni ochotni věnovat nespočet hodin svého volného času. Myslím, že se nám premiéra vydařila,“ míní Šmucr.
V hlavních rolích se představila celá řada strašínských občanů a chalupářů, jako Václav Trnka, Jiří Kojzar, Hana Kopová, František Kampoš, Hana Chromá, Edita Ševčíková, Jiří Chromý ml., Vladimír Veinfurter ale i starosta obce Jan Helíšek a desítky dalších.

„Zvonokosy jsou opravdu hrou pro nás. Jejich provedení, které jsme o víkendu ve Strašíně uvedli, nebylo sehráno ani podle činoherní předlohy, ani podle pozdější předlohy muzikálové. Pojali jsme to jako hru se zpěvy v kombinaci s činohrou a muzikálem. Dílo jsme dlouho studovali do posledního detailu a těch devět měsíců práce se nám vyplatilo,“ říká další členka souboru Dagmar Ševčíková.

„Nyní nás čeká několik zájezdových představení. Uvidí nás diváci v Kašperských Horách i ve Kbele u Měčína,“ doplnil informace starosta Strašína Jan Helíšek.

(Klatovský deník, Ludvík Pouza)

 


Z REGIONU

 

 
TOPlist