Solo Sušice dnes definitivně končí s výrobou  (31. 12. 2008)

Tradiční český výrobce zápalek a symbol města Sušice, sirkárna Solo Sušice, k dnešnímu dni končí výrobu. O práci tak přijde 57 zaměstnanců. Zápalky se v Sušici začaly vyrábět před 170 lety, tovární produkce byla zahájena v roce 1843. Firma přežila všechna krizová období minulosti.

Značka Solo sirkárna a. s. zůstane zachována i nadále. Transformovaná obchodní společnost od Nového roku přesouvá výrobu do Indie. „Firma končí výrobní činnost, ale pokračuje v činnosti obchodní. Je dostatečně finančně silná, aby se odstupným podle zákona vyrovnala se svými zaměstnanci, které propustila, i aby dál fungovala,“ řekl ředitel společnosti Věroslav Puchinger deníku Právo. Důvodem pro ukončení výroby byl nárůst cen vstupních surovin a energií. „Podražilo dřevo, energie, papírová lepenka a některé chemikálie,“ upřesnil už dříve mluvčí Sola Jiří Janoušek. Společnosti, která vyvážela 85 procent své produkce, se také negativně dotkl růst kurzu koruny. Část obchodní společnosti, která v Sušici zůstane, bude nadále zaměstnávat 25 lidí. O tom, co bude s prázdnými prostorami sušické sirkárny, ředitel neinformoval.

Odboráři a pracovníci nechápou, že když má podnik zakázky, s výrobou končí. „Byli jsme jedinou sirkárnou v Evropě, která jela. Navíc naše kvalita je lepší než indická nebo jiná,“ řekl ČTK šéf odborů Jaroslav Želízko. Mrzí ho, že už se v posledních letech vyráběly v podniku jen standardní domácnostní a kuřácké zápalky a speciality firma nakupovala odjinud.

„Zatím žádné propuštěné pracovníky ze Sola neevidujeme, přijít mohou nejdříve v lednu,“ řekla Právu ředitelka Úřadu práce v Klatovech Marie Bučková. „Nahlášeno máme 57 lidí,“ dodala. „Mezi propuštěnými jde ale většinou o ženy, a u nich může být problémem dojíždění nebo směnný provoz,“ doplnila Bučková s tím, že nové zaměstnance hledá například dřevařská firma Haas Chanovice.

„Mrzí mne, že se v příštím roce zastaví provoz světoznámé sirkárny, ve které léta pracoval můj otec a kde můj děda dokonce mistroval,“ napsal starosta města koncem roku do Sušických novin.

(sw)


 


Z REGIONU

 

 
TOPlist