Policie: Vykradači kapliček ve Strašíně a na Javorníku dopadeni
(1. 4. 2009)


Jablko nepadá daleko od stromu

Policisté dopadli pachatele vloupání do církevních objektů na Strakonicku, Prachaticku a Českokrumlovsku. Otec (45 let z Kladna) se svým synem ve věku 24 let (z Prahy) způsobili na svých výpravách po Chrám Narození Panny Marie a kaple sv. Barbory (KT)Jižních Čechách škodu v celkové výši 280 420 korun. Policisté pachatelům prokázali vloupání do 9 kapliček, kde odnášeli sakrální věci, které se obratem snažili prodat v obchodech starožitností nebo přes internet. Za věci utržili kolem 30-50 tisíc korun. Zajištěné stopy na místech činu, mravenčí práce policistů a všímavost svědků postupně skládaly mozaiku vloupání do kapliček.

V okrese Strakonice na Volyňsku se v prosinci loňského roku obvinění vloupali do kostela sv. Antonína v Nihošovicích, kde odcizili lipovou repliku sochy sv. Jana Nepomuckého v hodnotě 10 tisíc korun a dále do kapličky v obci Marčovice, odkud odnesli obraz sv. Jana Nepomuckého z oltáře, zasklenou porcelánovou sochu madony s dítětem, 4 svícny ze žlutého kovu Kaple sv. Antonína Paduánského nad Javorníkem (škoda 12 000 Kč) – (PT) – (foto www.na-kole.wz.cz)a konvičku ze stropního světla za celkovou hodnotu 8 tisíc korun.

Na Strakonicku mají na svědomí i říjnové vloupání do kaple Panny Marie v obci Škvořetice na Blatenku a vloupání do kaple Dobrá Voda v Milejovicích na Volyňsku. Z kaple ve Škvořeticích tehdy začali vynášet svícny z bílého kovu, když byli vyrušeni na kole projíždějícím svědkem.

Z kaple v Milejovicích odnesli v září 2008 dřevěný vyřezávaný podstavec ve tvaru mušle, z něhož sundali sochu Panny Marie s Jezulátkem, kterou na místě zanechali. Hodnota odcizeného podstavce je 4 500 korun.


Vyloupili i kapli sv. Barbory

Dalším prokázaným skutkem je případ z ledna loňského roku v obci Zdíkov, v místě zv. U Lizu, na Prachaticku, kde se vloupali do kapličky Panny Kaple sv. Barbory ve Strašíně (škoda 15 000 Kč) – (KT)Marie, odkud odcizili dvě sošky, plastiky andělů s pozlacenými křídly z počátku 19. století. O pět měsíců později, v červnu 2008, se na Prachaticko vrátili podruhé. V obci Čkyně vypáčili dřevěné dveře do kaple Bolestné Panny Marie, kde odcizili dřevěné sousoší Panny Marie a Ježíše Krista zv. Pietu ve stáří 100 let v celkové hodnotě 65 tisíc korun.

Pachatelé se doznali i ke třetí výpravě na Prachaticku a to v listopadu loňského roku. Tentokrát v osadě Javorník vnikli do kapličky sv. Antonína, kde odcizili čtyři bronzové svícny v celkové hodnotě 12 tisíc korun a porcelánovou sošku světce v hodnotě 3 tisíc korun.

Na Českokrumlovsku provedli vloupání v červenci 2008 do kostela sv. Prokopa v obci Loučovice, kde odcizili dřevěnou sochu Sv. Václava v hodnotě 50 tisíc korun a na Klatovsku v obci Strašín do kaple sv. Barbory, odkud z oltáře odcizili svatostánek (dřevěnou skříňku), část dřevěného oltáře z konce 18. století, čímž způsobili škodu za nejméně 15 tisíc korun Vykradený kostel sv. Antonína v Nihošovicích (škoda 10 000 Kč) – (KT) – (foto www.kostelycz.cz)(více čtěte zde).

Strakoničtí policisté muže obvinili z  trestných činů krádeže a poškozování cizí věci. Otec rozhodně není ve svém „zlodějském řemesle“ nováčkem. Uvedených trestných činů se dopustil i přesto, že byl odsouzen krajským soudem v Hradci Králové za majetkovou trestnou činnost po celé ČR včetně Jihočeského kraje.

(PČR – KŘP Jihočeského kraje)


Související články:
Zloději vykradli kapli sv. Barbory ve Strašíně

 


Z REGIONU

 

 
TOPlist