Nezdičtí odhalí desku letci Královi  (26. 8. 2009)

Slavnostní odhalení pamětní desky rodákovi Čeňku Královi chystají na 29. srpna v Nezdicích na Šumavě. „Pan Čeněk Král byl příslušníkem 311. čs. bombardovací perutě R.A.F. ve Velké Británii, zahynul dne 21.1.1942 s celou posádkou při náletu na Brémy,“ řekla Klatovskému deníku starostka obce Nezdice na Šumavě Marie Mráčková.

Pamětní deska bude odhalena na rodném domě četaře Čeňka Krále v Nezdicích č.p. 148. Celou slavnostní akci připravuje Obecní úřad Nezdice na Šumavě ve spolupráci s Leteckým historickým klubem Plzeň a Svazem letců ČR, odbočka č. 4 generála Antonína Lišky, Plzeň.

Král zahynul i s dalšími pěti kolegy při náletu na Brémy. Bombardér Vickers Wellington KX-D (DV515) byl při návratu do Británie zřejmě sestřelen německým stíhačem a severozápadně od Helgolandu se zřítil do Severního moře. Všichni členové posádky, jejichž těla se nikdy nenašla, při pádu zahynuli. Čeněk Král v letounu řízeném Miroslavem Plecitým plnil úlohu zadního střelce. Přední střelec, Ladislav Němeček, pocházel z Koryt u Klatov.

(sw, Klatovský deník)

 

 

 


Z REGIONU

 

 
TOPlist