Policie uzavřela případ pádu letadla u Javorníku
(9. 10. 2010)

Prachatičtí kriminalisté ukončili vyšetřování letecké nehody u Javorníku, při níž v půlce května zemřeli dva lidé. V tiskové zprávě o to informoval jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Nehodu totiž podle všeho zavinila pilotka, která na následky nehody později zemřela v nemocnici.

„Kriminalisté si vyžádali veškeré písemné podklady k provozu letounu, znalecké posudky v oboru zdravotnictví a zprávu o odborném zjišťování příčin leteckých nehod. Vyšetřující kriminalista se seznámil se všemi výsledky a rozhodl se věc odložit z důvodu úmrtí podezřelé osoby  leteckého neštěstí,“ sdělil Bajcura.

Devětadvacetiletá žena vzlétla se sportovním letadlem Cessna 150 ráno 13. května z letiště v Roudnici nad Labem a letěla přes Středočeský kraj do jižních Čech. Na letišti ve Strakonicích naložila 82letého spolucestujícího a pokračovala směrem na Vacov. Zde chtěla létat v blízkosti hory Javorník. Kolem 13 hodiny, zřejmě v důsledku špatné viditelnosti, ztratila orientaci a s letounem narazila do zalesněného vrcholu v blízkosti rozhledny. Letadlo se při pádu rozlomilo a dopadlo svojí horní částí na zem. Přitom došlo ke smrtelnému zranění spolucestujícího a těžkému zranění pilotky. Přivolaní záchranáři zjistili, že muž byl na místě mrtev, vážně zraněná pilotka byla vrtulníkem přepravena do českobudějovické nemocnice. Zde však po pár dnech zemřela.

(red)
 

Letadlo Cessna 150 (foto www.freefoto.com)
Rozhledna na Javorníku (ilustrační foto www.mija.cz)

Z REGIONU

 

 
TOPlist